Wczytuje Wydarzenia

Cykl muzyczny – Wydawcy – vol.4 wytwórnia płytowa BDTA

28 kwietnia 2017 / godz. 20:00

 • Wydarzenie minęło.

▶ Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2

▶ Piątek, 28 kwietnia 2017 r., godz. 20.00

▶ Bilety: 20 PLN

Cykl muzyczny „Wydawcy”

Prezentowana wytwórnia
BDTA (Oficyna Biedota)

Wystąpią:
Wilhelm Bras
Urok
Czarny Latawiec
Centralia

Kurator
Andrzej Załęski

▂ Wydawcy
Niezależna scena muzyczna to jedno z najciekawszych zjawisk o charakterze artystycznym, ekonomicznym i kulturowym w polskiej sztuce współczesnej. Niezależne wydawnictwa muzyczne i artyści z nimi związani tworzą odrębne wizje muzycznego eksperymentu oddolnie, w większości bez wsparcia instytucjonalnego. To niezwykle dynamicznie rozwijające się zjawisko jest kontrpropozycją wobec zinstytucjonalizowanej kultury oficjalnej i komercyjnego rynku muzycznego. Projekt <Wydawcy> ma pokazać i rozpowszechnić zjawiska i postawy twórcze odzwierciedlające ewolucję oraz stan polskiej sceny niezależnej. To swoista konfrontacja tradycji i nowoczesności, prezentująca szerokie spektrum muzycznych gatunków, a także praktyk i technik wykonawczych.

BDTA (Oficyna Biedota)
Wytwórnia Oficyna Biedota powstała w roku 2010 aby skoncentrować się przede wszystkim na aktualnej scenie niezależnej działającej w Polsce. W ciągu trzech lat istnienia w jej katalogu, zbudowanym przede wszystkim wokół nisko nakładowych wydań na CDr oraz kasetach magnetofonowych, pojawili się artyści tacy jak 19 Wiosen, The Kurws, Super Girl Romantic Boys, Krojc, LXMP czy Brzóska de Paulus. We wrześniu 2013 roku, po dwumiesięcznym stanie zawieszenia, label powrócił pod zmodyfikowanym nieco szyldem – BDTA – oraz zmodyfikowanym polem kuratorskich zainteresowań. Teraz wytwórnia skupiona jest przede wszystkim na muzyce eksperymentalnej, od elektroniki po akustyczny improwizacje. Mając na celu głównie archiwizację i utrwalanie aktualnych zjawisk z polskiej sceny muzycznej, w katalogu BDTA zagościli ugruntowani eksperymentatorzy tacy jak Gerard Lebik, Bartosz Zaskórski, Wojciech Kucharczyk, Piotr Kurek, Paweł Kulczyński czy Krzysztof Topolski. BDTA jest odpowiedzialna za pierwsze płyty artystów takich jak Nagrobki, Souvenir de Tanger, John Lake czy kakofoNIKT. Artyści związani z wytwórnią mają swoje koncerty zarówno w kraju jaki i poza granicami, na najważniejszych festiwalach, takich jak: Tauron Nowa Muzyka (PL), Off Festival (PL), Unsound (PL/USA/CA), Primavera (IT), CTM (DE), PHONO (DK), Art Meetings (LT).

▂ Artyści
Wilhelm Bras
Pod tym pseudonimem kryje się śląski eksperymentator Paweł Kulczyński, postać szeroko znana w kręgach miłośników brzmień ekstremalnych, autor niebanalnych koncertów plenerowych oraz instalacji dźwiękowych, działań performatywnych i dizajnerskich, jest również zapalonym budowniczym nietypowych instrumentów analogowych. Działając jako Wilhelm Bras, przekuwa swe rozmaite doświadczenia w przystępną i zrytmizowaną formę, zachowując jednak charakterystyczny dla siebie pazur i wybujałe, choć surowe brzmienia. Pojawienie się repetytywnych sekwencji uchyla furtkę do organicznego świata sprężystych hałasów, karkołomnych wolt i zgrzytów, zaprzęgniętych do ostrej, często densflorowej jazdy. Glitch zderza się tu z hałasem, techno z funkiem, a wszystko spojone jest niepowtarzalnym brzmieniem rozgrzanego do czerwoności syntezatora analogowego własnej roboty. Kulczyński wydał dwie płyty nakładem zaprzyjaźnionego Mik.Musik!. Nakładem BDTA ukazały się natomiast jego dwa materiały – wydany pod własnym nazwiskiem split z Czarnym Latawcem oraz CD projektu „Lautbild”.

Urok
Na muzykę duetu składają się zaklęcia uwite z plam, smoły, sampli oraz fragmentów słuchowisk parapsychologicznych. Każdy utwór stanowi swoiste gusło pomagające uporać się z klątwą rzuconą przez jedną z lichoradek. Urok poprzez wykorzystanie wokalnych sampli, elementów muzyki ambient, vaporwave czy new age w formie rytuałów przesuwa granicę i na nowo definiuje muzykę okultysyczną w post-internetowej erze. Ich debiutancki materiał zatytułowany „Nagawor” ukazał się za pośrednictwem BDTA/Mozdok w wakacje 2016. Bardzo sporadycznie występują na żywo, występ w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie ich drugim koncertem.

Czarny Latawiec
Aktywny na polach sztuki dźwięku i krytyki muzycznej, kurator Canti Illuminati Festival i Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival. Jako Czarny Latawiec dj i producent dźwiękowy daje wyraz zadumy nad ponadczasowością rytmu Czarnego Lądu i mocą nierównomiernie temperowanych strojeń. Występował na żywo na festiwalach takich jak Unsound, Tauron Nowa Muzyka, Biedopad czy Energia Dźwięku. Jego nagrania ukazały się nakładem Mik Musik! oraz BDTA.

Centralia
Solowy projekt Pawła Starca, fotografa i autora współpracującego z BDTA praktycznie od początków istnienia, współtworzącego wraz z Michałem Turowskim duet MAZUT. Centralia eksperymentuje z dźwiękiem z okolic ambientu, techno czy noise, analogowymi i lo-fi zapisami dźwiękowymi i mówionymi samplami. Koncentruje się na audialnych zapisach i interpretacjach przemocy, w jej szerokim rozumieniu. Dotychczas ukazały się jego trzy pełnoprawne materiały – Discipline (2015), Prijedor oraz Schwarze Kanal (2016) jak również kilka splitów i innych wydawnictw.

Partnerzy medialni
Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, Glissando

Szczegóły

Data:
28 kwietnia 2017
Godzina:
20:00—23:00
Strona:
https://www.facebook.com/events/169581790229750/

Miejsce

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Jazdów 2, Warszawa, 00-467 Polska
+ Google Map
Strona:
http://csw.art.pl/

Nadchodzące wydarzenia

 1. 11 paź 08:00
  I cinematerapia I
  Kino Mikro, Krakowskie Forum Kultury
 2. 24 paź 16:00
  Dźwięk. Forma Otwarta / warsztat towarzyszący wystawie
  Muzeum Sztuki Nowoczesnej
  Warszawa, Polska
 3. 24 paź 20:00
  Rudnik / Kaliski / Szymborski / Atman | Awangarda na ucho
  Narodowy Instytut Audiowizualny
  Warszawa, Polska
 4. 25 paź 21:00
  13th MÓZG Festival: Theresa Wong/Christian Kobi/Frantz Loriot
  MÓZG Bydgoszcz
  Bydgoszcz,
 5. 26 paź 20:00
  VI NeoArte. Syntezator sztuki.
  Gdańsk
  Polska
 6. 26 paź 20:00
  Scott Cazan | pierwszy koncert w Polsce!
  PROZA
  Wrocław, Polska
 7. 26 paź 20:00
  SuperSam + 1: Trevor Watts / Olo Walicki & Wong/Kobi/Loriot Trio
  Mózg Warszawa
  Warszawa, Polska
Wszystkie wydarzenia