Wczytuje Wydarzenia

Jacaszek, Micromelancolié | Awangarda na Ucho

28 kwietnia 2017 / godz. 20:00

 • Wydarzenie minęło.

awangarda

▶ Narodowy Instytut Audiowizualny, Warszawa, ul. Wałbrzyska 3/5

▶ Piątek, 28 kwietnia 2017 r., godz. 20.00

▶ Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Dwie wyjątkowe postaci polskiej sceny elektronicznej. Zapraszamy na występ Micromelancolié oraz premierowe wykonanie albumu „Kwiaty” Michała Jacaszka.

Czwarty koncert w ramach cyklu Awangarda na ucho poświęcony będzie kompozycjom elektronicznym, z naciskiem na muzykę ambient. Będzie to wieczór z twórczością, która nie jest podporządkowana rytmowi, lecz woli operować barwami i plamami dźwięku. Muzyką raczej nienachalną, powolną, przestrzenną. Zarówno Robert Skrzyński, jak i Michał Jacaszek należą do najciekawszych twórców współczesnej elektroniki. U tego pierwszego bardziej wyraźny jest sznyt eksperymentatorski, podczas gdy autor „Kwiatów” ma niezwykłą łatwość pisania lirycznych, wpadających w ucho tematów.

▂ PROGRAM

20:00-20:40 | Micromelancolié
Występujący pod pseudonimem Micromelancolié Robert Skrzyński porusza się na obszarze ambientu, elektroakustyki i field recordingu. W swojej twórczości wykorzystuje dźwięk znaleziony, zjawisko sprzężenia zwrotnego, mikrosample oraz nagrania terenowe. Jak tłumaczy, z tych elementów buduje mapy oraz pocztówki dźwiękowe sprzyjające zadumie nad pamięcią dźwiękową oraz zacieraniem się wspomnień. Skrzyński występował między innymi na festiwalach Sacrum Profanum, Tauron Nowa Muzyka oraz austriackim Klangfest. W NInA zaprezentuje nowe kompozycje napisane na sampler i laptop akustyczny .

20:45 | Jacaszek – premierowe wykonanie płyty „Kwiaty”
Michał Jacaszek jest jednym z najbardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki elektronicznej. Za sprawą głośnych „Trenów” przez lata kojarzony był przede wszystkim z muzyką ambient, choć pisał także utwory neoklasyczne oraz bardziej awangardowe. Po udanej współpracy z zespołem Kwartludium Jacaszek powraca do bardziej melodyjnych form. Na wydanej przez amerykańską oficyną Ghostly International płycie „Kwiaty” kompozytor sięga do „Antologii angielskiej poezji metafizycznej XVII stulecia” w przekładzie Stanisława Barańczaka. Zamienić wiersze na utwory muzyczne pomagają mu wokalistka – Hanna Malarowska oraz harfistka – Sandra Kopijkowska.

fot. Paweł Grześ

Szczegóły

Data:
28 kwietnia 2017
Godzina:
20:00—22:00
Strona:
https://www.facebook.com/events/101724820370210/

Organizator

Narodowy Instytut Audiowizualny
Strona:
https://www.facebook.com/narodowy.instytut.audiowizualny/

Miejsce

Narodowy Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa, 02-739 Polska
+ Google Map

Nadchodzące wydarzenia

 1. 13 maj 20:15
  Zwierzenie / Łukasz Ogórek w Galerii W Y
  Galeria W Y
  Łódź, Polska
 2. 23 maj 18:00
  Uniwersytet UFF: Studia elektroniczne Czechosłowacji i Jugosławi
  Uff
  Wrocław, Polska
 3. 23 maj 20:00
  Jozef van Wissem | PTT przy Nowym Teatrze
  Pardon, To Tu
  Warszawa, Polska
 4. 24 maj 20:30
  V/A #17 Ensemble Economique / GEK / SOaDFC / CMCC
  MÓZG Warszawa
  Warszawa, Polska
 5. 25 maj 20:00
  SuperSam + 1: Zdzisław Piernik & David Moss
  MÓZG Warszawa
  Warszawa, Polska
 6. 23 cze 18:10
  DOM DŹWIĘKU: Instalacja performatywna Wojtka Blecharza
Wszystkie wydarzenia