Wczytuje Wydarzenia

NOCNE KINO / Punkówa

12 października 2017 / godz. 20:00

 • Wydarzenie minęło.

Pankówa

NOCNE KINO / Punkówa / The Punk Singer
Premiera: USA, 2013
Reżyseria. Sini Anderson
Prelekcja przed fimem: Dorota Nieznalska
Wstęp: 10 PLN

Kathleen Hanna to amerykańska electro-punkowa charyzmatyczna wokalistka zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunksowych piosenek. W latach 90. ubiegłego wieku była silnie powiązana z feministycznym ruchem kobiecym o nazwie Riot Grrrl, związanym mocno ze sceną punkową i grunge’ową. Nazwa ruchu oznaczała nowe pokolenie dziewczyn, a potrójna litera r w wyrazie „grrrl” pochodzącym od angielskiego słowa girl, wyrażała ich gniew na zdominowany przez mężczyzn świat. Kathleen Hanna, podobnie jak inne kobiety z Riot grrrl, chciała doprowadzić do kobiecej rewolucji. W latach 90. była wokalistką i frontmenką w skrajnie feministycznym emancypunksowym zespole Bikini Kill. W 2000 roku związała się z kolei z amerykańską grupą riot grrl/electro-punk/new wave o nazwie Le Tigre, znaną z feministycznych tekstów na temat pozycji kobiet w społeczeństwie i zaangażowaną w walkę z rasizmem oraz o prawa homoseksualistów. W 1998 roku wydała solowy album pod pseudonimemJulie Ruin, a od 2010 roku pracuje nad projektem o takiej samej nazwie.

Film śledzi życie i karierę Kathleen Hanny, począwszy od jej trudnego dzieciństwa i okresu dojrzewania, poprzez jej pierwsze kroki w poezji, zaangażowanie w skrajny ruch feministyczny, punkową muzykę, jej związek z Curtem Cobainem, solową karierę jako Julie Ruin, działalność feministyczną, małżeństwo z członkiem Beastie Boys Adamem Horovitzem, a wreszcie dramatyczną walkę z boreliozą, którą zdiagnozowano u niej w 2010 roku. Dzięki wykorzystaniu bogatego materiału archiwalnego, zdjęć i nagrań z prywatnego i zawodowego życia Kathleen Hanny, jak również wywiadów z jej współpracownikami, których artystka wybrała samodzielnie, dbając, aby było wśród nich jak najmniej mężczyzn, mamy szansę obejrzeć wnikliwy portret aktywnej artystki-feministki, mocno zaangażowanej w działalność na rzecz kobiet.

Dorota Nieznalska, rzeźbiarka, artystka wizualna, autorka prac wideo i fotografii. Absolwentka Wydziału Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2013 r. uzyskała stopień doktora. W latach 2010-2017 wykładowczyni na Wydziale Intermediów. Współpracowała z Galerią Wyspa i Fundacją Wyspa Progress w Gdańsku. Autorka wielu wystaw indywidualnych, prac zrealizowanych w ramach programów rezydencyjnych m.in. w Finlandii, Szwecji, Niemczech. Oskarżona o obrazę uczuć religijnych w 2001 roku, została uniewinniona w 2010 roku. Jej twórczość stała się przyczynkiem do podjęcia szerokiej dyskusji na temat granic wypowiedzi w sztuce. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Projekt filmowo-kulturalny NOCNE KINO to pokazy filmowe wybrane z kolekcji jednego z najciekawszych dystrybutorów filmów dokumentalnych w Polsce – Against Gravity

Pokazom towarzyszą spotkania z ekspertami z dziedzin kina, sztuki i pokrewnych.

W ramach NOCNEGO KINA przyjrzymy się wybranej grupie współczesnych filmów dokumentalnych, poświęconych zjawiskom z dziedziny sztuki i postaciom artystów, a także ciekawym formalnie utworom, które same znajdują się na granicy między dokumentem, a kinem eksperymentalnym.

Pokazy filmowe i wydarzenia im towarzyszące skierowane są do wszystkich grup mieszkańców, bez jakichkolwiek ograniczeń, w szczegolności do osób pragnących rozwijać zainteresowania związane z historią kultury, dokumentem filmowym, historią kina, sztuką współczesną, fotografią i muzyką.

Harmonogram pokazów:

28/09/2017 | A Life in Waves / wstęp bezpłatny
12/10/2017 | Punkówa + spotkanie / wstęp 10 pln
16/11/2017 | Presenting Princess Shaw + spotkanie / wstęp 10 pln
30/11/2017 | Kaseta + spotkanie / wstęp 10 pln
14/12/2017 | MA / wstęp bezpłatny

Współpraca: Against Gravity
Organizator: Kolonia Artystów
Koordynacja: Katja Smola / Przemysław Rydzewski

Patronat:
Glissando
Nowe idzie od morza
eskaem.pl
Metropolitalna Karta do Kultury

Szczegóły

Data:
12 października 2017
Godzina:
20:00—22:00
Koszt:
PLN10
Strona:
https://www.facebook.com/events/128589081196942/

Miejsce

Kolonia Artystów
Miszewskiego 18, Gdańsk, 80-239 Polska
+ Google Map
Strona:
https://www.facebook.com/KoloniaArtystow

Nadchodzące wydarzenia

 1. 11 paź 08:00
  I cinematerapia I
  Kino Mikro, Krakowskie Forum Kultury
 2. 19 paź 00:00
  2. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej | Nowość! Wszystko już było
 3. 19 paź 19:00
  Fonomo Music & Film Festival 2017
  Bydgoszcz
  Polska
 4. 19 paź 20:00
  Biedopad Festival #2
  D.K. Luksus
  Wrocław, Polska
 5. 20 paź 16:00
  Dzień 3 | Festiwal Słuchowisk
  Nienazwane Miejsce
  Poznań,
 6. 20 paź 18:00
  Nówka Sztuka! Pracownie artystyczne | 2.FMA
  Osiedle Jazdów
  Warszawa, Polska
 7. 21 paź 13:30
  Anomalie czasowe w sztuce – wykład performatywny | 2. FMA
  Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
  Warszawa, Polska
Wszystkie wydarzenia