Wczytuje Wydarzenia

Sanatorium Dźwięku / 18-20.08.2017 / Sokołowsko

18 sierpnia / 16:00 — 20 sierpnia 2017 / 23:00

 • Wydarzenie minęło.

soko

▶ Sokołowsko Laboratorium Kultury

▶ Piątek, 18 sierpnie – Niedziela, 20 sierpnia 2017 r.

Kolejny turnus w sokołowskim sanatorium upłynie pod znakiem innowacyjnych kuracji zimnymi i gorącymi dźwiękami, kamieniami i kijkami, w kinie i plenerze. „Dry Mountain Orchestra” pod kierunkiem Keitha Rowe’a i Gerarda Lebika weźmie na warsztat konceptualne partytury Christiana Wolffa poszukując klucza do współczesnej interpretacji muzyki eksperymentalnej. „sanatory17″ – wystawa zaprogramowana przez wiedeńskich artystów Klausa Filipa oraz Noida – pokaże współczesne tendencje europejskiej sztuki dźwięku. Kurator Michał Libera zaprezentuje z kolei program „Cinema Surroundings”, którego punktem wyjścia jest dźwięk w kinie i jego problematyczny status. Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku to istniejący od 2015 roku festiwal poświęcony muzyce współczesnej oraz sound artowi. Jego głównym celem jest przedstawienie zjawisk i nurtów XX i XXI wieku przy zachowaniu równowagi pomiędzy tradycjami sztuki eksperymentalnej a nowymi, jeszcze nie do końca zdefiniowanymi tendencjami.

Program tegorocznej edycji wspiera się na paru masztach, a rozpięta między nimi plątanina drabinek, żagli i lin umożliwia najbardziej karkołomne przejścia i węzły dla zaprawionej publiczności.

Jednym z filarów tegorocznej edycji jest niewątpliwie sanatory17, przegląd najnowszego sound artu często powiązanego z lokacją i wynikającego z artystycznych rezydencji organizowanych przed festiwalem we współpracy z AIR Wro. I tak Ryoko Akama w ruinach byłego Sanatorium Brehmera zaprezentuje swoją instalacje dźwiękową „Objects Migration 01″, dedykowaną temu niezwykłemu miejscu, a Julien Ottavi w „It Lives on a Farm” za pomocą specjalnie przetworzonych ogniw piezo udźwiękowi same rośliny i ich elektryczną aktywność, zaś w „Ghost Hunter” będzie starał się schwycić brzmienia nieuchwytne. Ulla Rauter w TACET poszukuje ciszy w wielkomiejskim szumie, a w façade scan przekłada faktury ściany na partytury. „Imaginary” Habitat Ute Wassermann to z kolei cały ekosystem rezonujących przedmiotów na membranach głośników, zaś „Tuning” Boris’a Baltschuna i Serge’a Baghdassariansa zderzy w ruinach sanatorium wideo z balonem i stały ton z glissandem. Wreszcie Christine Schörkhuber postanowiła zmierzyć z palącym problemem migracji i relokacji w „We Arrived on the Dark Side of Europe: The Tents of Idomeni”, instalacji opartej na namiotach z narracją dźwiękową. We wszystkich pracach powracają wątki ciszy albo przemilczenia, brzmień i głosów niesłyszalnych lub niesłuchanych, ale także relacji między obiektem, obrazem i dźwiękiem, co stanowi linę przerzuconą na sąsiedni maszt programu.

Kolejnym filarem Sanatorium Dźwięku jest bowiem wątek filmowy, do którego pretekstu dostarcza niedawno w pełni zreanimowane Kino Zdrowie. „Cinema Surroundings” to program złożony z trzech luźno powiązanych wydarzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest dźwięk w kinie i jego problematyczny status. „Emphysema” Michała Libery, Barbary Kingi Majewskiej bazują na ostatniej noweli Franza Kafki Śpiewaczka Józefina, czyli naród myszy oraz sanatoryjnych przypadkach gruźlicy. Łukasz Jastrubczak i Henryk Zastróżny wcielą się w taperów grających do nieistniejącego filmu, w nawiązaniu do słynnego eksperymentu Waltera Ruttmana Wochenende. Z kolei Hilary Jeffery, Giedon Kiers i Zsolt Sőrés w „Inconsolable Ghost – Sokołowsko Channelling” będą próbowali redefiniować koncept „poszerzonego kina” poprzez okultyzm i zjawiska paranormalne. Także Piotr Tkacz w swoim Kinie pamięci powróci do historii miejsca kina Zdrowie i Sokołowska w formie trzykanałowej instalacji. Alfredo Costa Monteirio zmiksuje w „Fragments of an Unfinished Tale (A Cinematic Story)” ścieżki dźwiękowe z 70 filmów reżyserów krajów bloku wschodniego, a Daniel Muzyczuk przeprowadzi analizę klasycznych już eksperymentów Kena Jacobsa i Michaela Snowa.

Kino to w końcu fuzja obrazu i dźwięku, optycznej iluzji, magii światła i ruchu, więc nie dziw, że relacja między audio i wideo stanowi kolejny istotny punkt programu tej edycji festiwalu. Phil Niblock będzie na żywo miksował swoje nagrania terenowe w duecie z improwizowanym montażem klipów, za który odpowie Katherine Liberovskaya. Noid i Klaus Filip (także kuratorzy wystawy „sanatory17″ w swoim „Photophonie” przywracają pionierskie eksperymenty z optosonicznymi syntezatorami epoce DIY. Kolejnym audiowizualnym duetem będzie „Saturn 3″, zderzający elektromagnetyczną muzykę Łukasza Szałankiewicza i akustyczne maszyny Arthura Donovana. Wśród działań na pograniczu instalacji i koncertu plasuje się Lucio Capece, który powraca ulubioną nocną porą do parku, jak na zeszłorocznym Sanatorium Dźwięku. Tym razem nad stawem, w godzinach między afterami a świtem, zaprezentuje minimalistyczny „A Perceptual Ecosystem” z fal sinusoidalnych i stroboskopowych świateł, pobudzany ruchami odbiorców. Z kolei Marek Chołoniewski do sterowania swoim audiowizualnym występem „Cymatic Brain” wykorzystuje ruchy samych myśli, czyli fale mózgowe.

Tegoroczny festiwal to także oczywiście koncerty, choć i ta forma zazwyczaj zostanie podważona lub przekroczona. Jak choćby przez Alfredo Costa Monteiro, który zagra ośmiogodzinny, całonocny performans „A Halo of Light Surrounded by Darkness” albo Marcina Barskiego w jego radiowym projekcie „Sen Wandy”. W tym roku na pewno jedną z kulminacji zbuduje występ duetu dwóch legend free improv, czyli Johna Tilbury’ego na fortepianie i Keitha Rowe’a na amplifikowanej gitarze i innych obiektach. Ten ostatni, wraz z kuratorem festiwalu Gerardem Lebikiem, wystąpi jako lider „Dry Mountain Orchestra” złożonej z obecnych na festiwalu muzyków. Wspólnie zinterpretują otwarte partytury Christana Wolffa: „Sticks, Stones i Edges”, co wpisuje się w Sokołowskie powroty do tradycji muzyki eksperymentalnej. Akcentem łączącym muzyczną i wizualną aktywność organizatora festiwalu (Międzynarodowe Laboratorium Kultury) będzie wystawa grafik Rowe’a inspirowana właśnie notacją Edges Wolffa pod kuratelą Zuzanny Fogtt. Z kolei Julia Eckhardt zagra na altówce utwór OCCAM IV współtworzony w licznych sesjach z samą mistrzynią Eliane Radigue. Wątek ciągłego dekonstruowania, negocjowania i budowania kanonu będzie kontynuowany na porannych wykładach i panelach dyskusyjnych: Daniel Brożek opowie o tradycji sound artu, a Jan Topolski o muzyce elektronicznej byłej Jugosławii i Czechosłowacji. A o wszystkim będzie można pomyśleć i zapomnieć podczas wyzwalających nocnych afterów, których muzyczną oprawę zapewnią DJ Dwie Lewe Ręce i Dj DJ Morgiana (za duszno) oraz Bartosz Zaskórski (Pointless Geometry).

Idea festiwalu: Gerard Lebik, Zuzanna Fogtt
Autor tekstu Jan Topolski

Artyści:
John Tilbury
Keith Rowe
Ryoko Akama
Phill Niblock
Ute Wassermann
Lucio Capece
Klaus Filip
Noid
Julien Ottavi
Alfredo Costa Monteiro
Katherine Liberovskaya
Mario De Vega
Marcin Barski
Ulla Rauter
Christine Schörkhuber
Piotr Tkacz
Łukasz Szałankiewicz
Adam Donovan
Zsolt Sőrés
Hilary Jeffery
Gideon Kiers
Henryk Zastróżny
Łukasz Jastrubczak
Marek Chołoniewski
Julia Eckhardt
Kurt Liedwart
Daniel Brożek
Boris Baltschun
Barbara Kinga Majewska
Serge Baghdassarians
Gerard Lebik
DJ Morgiana
Jan Topolski
Daniel Muzyczuk
Michał Libera

i zespół Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ :)

……

PROGRAM

Piątek 18.08.2017

sanatory17 – Ulla Rauter, Klaus Filip, Noid, Christine Schörkhuber, Ute Wassermann, Julien Ottavi, Boris Baltschun, Serge Baghdassarians, Piotr Tkacz, Alfredo Costa Monteiro – wystawa dźwiękowa

16:00 Łukasz Szałankiewicz – wystawa— Kinoteatr Zdrowie
17:00 Marcin Barski – Sen Wandy – Park
18:00 Łukasz Szałankiewicz/Adam Donovan Saturn 3 – Sala Multimedialna
19:30 Julia Eckhardt – Occam VI by Eliane Radigue – Sala Brehmera
21:00 John Tilbury/Keith Rowe – Kinoteatr Zdrowie
22:00 Phill Niblock/Katherine Liberovskaya – Sala Multimedialna
23:00 Lucio Capece – performance/instalacja Park

Sobota 19.08.2017

sanatory17 – Ulla Rauter, Klaus Filip, Noid, Christine Schörkhuber, Ute Wassermann, Julien Ottavi, Boris Baltschun, Serge Baghdassarians, Piotr Tkacz, Alfredo Costa Monteiro – wystawa dźwiękowa

14:00 Sztuka Dźwięku – panel, modertator Daniel Brożek – Park
17:00 Ryoko Akama/Gerard Lebik – Sala Brehmera
18:00 Julien Ottavi – Sala Multimedialna
19:00 Michał Libera, Daniel Muzyczuk – Wokół Kina – Kinoteatr Zdrowie
20:00 Henryk Zastróżny/Łukasz Jastrubczak – Kinoteatr Zdrowie
21:00 Michał Libera/ Barbara Kinga Majewska – Odma – Kinoteatr Zdrowie
22:00 INCONSOLABLE GHOST – Zsolt Sőrés Ahad, Hilary Jeffery Gideon Kiers – Kinoteatr Zdrowie
00:00 Alfredo Costa Monteiro – A Halo of Light Surrounded by Darkness- 8 h noc Kino Zdrowie (specjalne zapisy – ilość miejsc ograniczona)

After Party: DJ Morgiana, Dj Dwie lewe rąre, Bartosz Zaskórski, Dj Czarny Latawiec

Niedziela 20.08.2017

sanatory17 – Ulla Rauter, Klaus Filip, Noid, Christine Schörkhuber, Ute Wassermann, Julien Ottavi, Boris Baltschun, Serge Baghdassarians, Piotr Tkacz, Alfredo Costa Monteiro – wystawa dźwiękowa

14:00 Jan Topolski – wykład – Park

17:00 Ute Wassermann – Sala Brehmera
18:00 Marek Chołoniewski – Cymatic Brain— Sala Multimedialna
19:00 Klaus Filip/Noid – ” Sonic Luz” – Sala Multimedialna
20:00 Mario De Vega – Sala Multimedialna
21:00 Keith Rowe/Gerard Lebik – Dry Mountain Orchestra gra Christiana Wolffa – Kinoteatr Zdrowie

After Party: DJ Morgiana, Dj Dwie lewe ręce

…….

www.sanatoriumdzwieku.pl

…….
ENG

Idea

Sanatorium Dźwięku 2017

The upcoming season in Sokołowsko’s sanatorium will be marked by innovative treatment with cold and hot sounds, sticks and stones, in the cinema and outdoors. Dry Mountain Orchestra conducted by Keith Rowe and Gerard Lebik will be working with conceptual scores by Christian Wolff, searching for the key to contemporary interpretation of experimental music. „sanatory17″ – an exhibition developed by Viennese artists Klaus Filip and Noid – will present contemporary trends in European sound art, while the starting point of „Cinema Surroundings” program curated by Michał Libera is the sound in film and its problematic status. Sanatorium Dźwięku launched in 2015 in Sokołowsko is a festival dedicated to contemporary experimental music and sound art. Its main objective is to present the phenomena and trends in the 20th and 21st centuries, maintaining the balance between traditions of experimental music and the new, still structureless tendencies. The program of this year’s edition rests on a few masts, and the clutter of ladders, sails and ropes spread between them presents the experienced audience with the most breakneck transitions and knots.

One of the pillars of the upcoming edition is doubtlessly „sanatory17″, a review of the newest sound art – often site-specific, resulting from artistic residencies preceding the festival organized in collaboration with AIR Wro. Thus, the ruins of the former Brehmer’s Sanatorium will house Ryoko Akama’s sound installation „Objects migration 01″, dedicated to this unique space. In his work „It Lives on a Farm”, Julien Ottavi will provide the plants as well as their electric activity with sound using specially transformed piezoelectric cells, while in „Ghost Hunter” he will attempt to take hold of elusive sound. In TACET, Ulla Rauter searches for silence in metropolitan noise, while the work façade scan translates wall structures into music scores. „Imaginary Habitat” by Ute Wasserman is an entire ecosystem of objects resonating on membranes of speakers, while „Tuning” by Boris Baltschun and Serge Baghdassarians will confront video wit h a balloon and steady tones with glissando in the ruins of the sanatorium. Finally, Christine Schörkhuber has decided to challenge the burning issue of migration and relocation in her work We Arrived on the Dark Side of Europe: The Tents of Idomeni, an installation consisting of tents and sound narrative. All works explore recurring themes of silence and suppression, sounds and voices unheard or inaudible, as well as relations between an object, image and sound, which constitutes the rope tied to the neighboring mast of the program.

That other pillar of Sanatorium Dźwięku is film theme, introduced on the occasion of recent full refurbishment of Zdrowie Cinema. „Cinema Surroundings” program comprises three loosely connected events, the common denominator of which is sound in film and its problematic status. „Emphysema” by Michał Libera and Barbara Kinga Majewska is based on Josephine, the Singer or the Mouse Folk, the last short story written by Franz Kafka and on the sanatorium cases of tuberculosis. Łukasz Jastrubczak and Henryk Zastróżny will appear as pianists accompanying a non-existent movie, referring to the famous experiment by Walter Ruttmann Wochenende. Hilary Jeffery, Giedon Kiers and Zsolt Sőrés in Inconsolable „Ghost – Sokołowsko Channelling” will try to redefine the concept of ‚expanded cinema’ through occultism and paranormal phenomena. Also Piotr Tkacz will return to the history of Zdrowie Cinema and Sokołowsko in his 3-channel installation Kino Pamięci. In „Fragments of an Unfinished Tale (A Cinematic Story)”, Alfredo Costa Monteirio will mix soundtracks from 70 films made in the countries of the Eastern Bloc, while Daniel Muzyczuk will analyze the already classic experiments by Ken Jacobs and Michael Snow.
Cinema is, after all, a fusion of sound and image, an optical illusion, magic of light and movement. It is no wonder, then, that the relation between audio and video constitutes another important part of this year’s program. Phil Niblock will perform live mix of his field recordings to improvised film editing by Katherine Liberovskaya. Noid and Klaus Filip (the curators of sanatory17 exhibition) in their „Photophon” bring the pioneering experiments with optosonic synthesizers into the DIY era. Another audiovisual duo is „Saturn 3″, combining electromagnetic music by Łukasz Szałankiewicz and sound machines by Arthur Donovan. Actions bordering on installation and concert include the work by Lucio Capece, who returns to the park at night, like he did during last year’s Sanatorium Dźwięku. This time, between after parties and before dawn, at the small lake, he will present minimalist
A „Perceptual Ecosystem” of sine waves and strobe lights, triggered by movement of the audience. Meanwhile, Marek Chłoniewski uses the movement of thought itself, that is brain waves, to operate his audiovisual performance „Cymatic Brain”.

This year’s festival is of course also about concerts; also this form, however, tends to be questioned and challenged. For example by Alfredo Costa Monteiro and his 8-hour, all-night performance „A Halo of Light Surrounded by Darkness” or by Marcin Barski with his radio project „Wanda’s Dream”. One of this year’s highlights will certainly be the performance by a duo of two legends of free improv, that is John Tilbury on piano and Keith Rowe on amplified guitar and other objects. The latter, together with the festival’s curator Gerard Lebik, will also perform as the leader of Dry Mountain Orchestra composed of musicians participating in the festival. Together, they will interpret open scores by Christian Wolff: „Sticks, Stones and Edges”, which is a part of the Sokołowsko’s endeavors to return to the traditions of experimental music. Julia Eckhardt on alto will perform the piece OCCAM IV, co-written during multiple sessions with the master composer Éliane Radigue herself. The theme of continuous deconstruction, negotiation and creation of the canon will be continued during morning lectures and discussion panels: Daniel Brożek will talk about the tradition of sound art and Jan Topolski will raise the subject of electronic music in former Yugoslavia and Czechoslovakia. Afterparties at night will help you think everything through or forget it; the musical setting will be provided by DJ Dwie Lewe Ręce and DJ Morgiana (za duszno events) and Bartosz Zaskórski (Pointless Geometry).

Idea: Gerard Lebik, Zuzanna Fogtt
Text elabotate Jan Topolski

Sanatorium Dźwięku 2017

….

Artists:
John Tilbury
Keith Rowe
Ryoko Akama
Phill Niblock
Ute Wassermann
Lucio Capece
Klaus Filip
Noid
Julien Ottavi
Alfredo Costa Monteiro
Katherine Liberovskaya
Mario De Vega
Marcin Barski
Ulla Rauter
Christine Schörkhuber
Piotr Tkacz
Łukasz Szałankiewicz
Adam Donovan
Zsolt Sőrés
Hilary Jeffery
Gideon Kiers
Henryk Zastróżny
Łukasz Jastrubczak
Marek Chołoniewski
Julia Eckhardt
Kurt Liedwart
Daniel Brożek
Boris Baltschun
Barbara Kinga Majewska
Serge Baghdassarians
Gerard Lebik
DJ Morgiana
Jan Topolski
Daniel Muzyczuk
Michał Libera

PROGRAM

FRIDAY 18.08.2017

sanatory17 – Ulla Rauter, Klaus Filip, Noid, Christine Schörkhuber, Ute Wassermann, Julien Ottavi, Boris Baltschun, Serge Baghdassarians, Piotr Tkacz, Alfredo Costa Monteiro – Sound exhibition

16:00 Łukasz Szałankiewicz – exhibition— Kinoteatr Zdrowie
17:00 Marcin Barski – Sen Wandy – Park
18:00 Łukasz Szałankiewicz/Adam Donovan Saturn 3 – Multimedia Hall
19:30 Julia Eckhardt – Occam VI by Eliane Radigue – Sala Brehmera
21:00 John Tilbury/Keith Rowe – Kinoteatr Zdrowie
22:00 Phill Niblock/Katherine Liberovskaya – Multimedia Hall
23:00 Lucio Capece – performance/installation Park

SATURDAY 19.08.2017

sanatory17 – Ulla Rauter, Klaus Filip, Noid, Christine Schörkhuber, Ute Wassermann, Julien Ottavi, Boris Baltschun, Serge Baghdassarians, Piotr Tkacz, Alfredo Costa Monteiro – Sound exhibition

14:00 Art of Sound – panel, modertator Daniel Brożek – Park
17:00 Ryoko Akama/Gerard Lebik – Brehmer Hall
18:00 Julien Ottavi – Multimedia Hall
19:00 Michał Libera, Daniel Muzyczuk – Around the Cinema – Kinoteatr Zdrowie
20:00 Henryk Zastróżny/Łukasz Jastrubczak – Kinoteatr Zdrowie
21:00 Michał Libera/ Barbara Kinga Majewska – Odma – Kinoteatr Zdrowie
22:00 INCONSOLABLE GHOST – Zsolt Sőrés Ahad, Hilary Jeffery Gideon Kiers – Kinoteatr Zdrowie
00:00 Alfredo Costa Monteiro – A Halo of Light Surrounded by Darkness – 8 h night Kino Zdrowie (Special records – limited admission)

After Party: DJ Morgiana, Dj Dwie lewe rąre, Bartosz Zaskórski, Dj Czarny Latawiec

SUNDAY 20.08.2017

sanatory17 – Ulla Rauter, Klaus Filip, Noid, Christine Schörkhuber, Ute Wassermann, Julien Ottavi, Boris Baltschun, Serge Baghdassarians, Piotr Tkacz, Alfredo Costa Monteiro – Sound exhibition

14:00 Jan Topolski – lecture – Park

17:00 Ute Wassermann – Brehmer Hall
18:00 Marek Chołoniewski – Cymatic Brain— Multimedia Hall
19:00 Klaus Filip/Noid – ” Sonic Luz” – Multimedia Hall
20:00 Mario De Vega – Multimedia Hall
21:00 Keith Rowe/Gerard Lebik – Dry Mountain Orchestra plays Christian Wolff – Kinoteatr Zdrowie

After Party: DJ Morgiana, Dj Dwie lewe ręce

Szczegóły

Start:
Sierpień 18 / 16:00
Koniec:
Sierpień 20 / 23:00
Strona:
https://www.facebook.com/events/1893000344358222/?__mref=mb

Organizator

Sanatorium Dźwięku
Strona:
https://www.facebook.com/sanatoriumdzwieku/

Miejsce

Sokołowsko Laboratorium Kultury
Sokołowsko, Polska
+ Google Map

Nadchodzące wydarzenia

 1. 11 paź 08:00
  I cinematerapia I
  Kino Mikro, Krakowskie Forum Kultury
 2. 24 paź 16:00
  Dźwięk. Forma Otwarta / warsztat towarzyszący wystawie
  Muzeum Sztuki Nowoczesnej
  Warszawa, Polska
 3. 24 paź 20:00
  Rudnik / Kaliski / Szymborski / Atman | Awangarda na ucho
  Narodowy Instytut Audiowizualny
  Warszawa, Polska
 4. 25 paź 21:00
  13th MÓZG Festival: Theresa Wong/Christian Kobi/Frantz Loriot
  MÓZG Bydgoszcz
  Bydgoszcz,
 5. 26 paź 20:00
  VI NeoArte. Syntezator sztuki.
  Gdańsk
  Polska
 6. 26 paź 20:00
  Scott Cazan | pierwszy koncert w Polsce!
  PROZA
  Wrocław, Polska
 7. 26 paź 20:00
  SuperSam + 1: Trevor Watts / Olo Walicki & Wong/Kobi/Loriot Trio
  Mózg Warszawa
  Warszawa, Polska
Wszystkie wydarzenia